Türkiye Cumhuriyeti

T.C. Duşanbe Büyükelçiliği

Büyükelçilik Tarihi ve Önceki Büyükelçilerimiz

Türkiye ve Tacikistan arasında Diplomatik İlişkilerin Kuruluş Tarihi: 29.01.1992
- Misyonun Faaliyete Başlama Tarihi: 22.03.1992
- İlk Büyükelçi'nin Güven Mektubu'nu Sunuş Tarihi: 03.04.1992
- Misyonun Görev Sahası: Tacikistan
- Misyon binasının Büyükelçiliğe tahsis tarihi: 08.11.1994
 - Misyona Bağlı Birimler: 
   Dış Ticaret Müşavirliği (Faaliyete başlama tarihi: 2007)
   Kültür ve Tanıtma Müşavirliği (Yeniden başlama tarihi: 2008)
   Duşanbe Türkiye Türkçesi Eğitim ve Öğretim Merkezi (Faaliyete başlama tarihi:1996)
   Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) Duşanbe Ofisi (Etkinliğe başlama yılı 1995)
 
Orhan Erdivanlı
Büyükelçi
22.03.1992-30.10.1996
Aydın İdil
Büyükelçi
31.10.1996-13.11.2000
A. Ferit Ülker
Büyükelçi
21.11.2000-18.12.2004
Altay Cengizer
Büyükelçi
18.01.2005-21.06.2006
Aşkın Çakmak
Geçici Maslahatgüzar (MM)
21.06.2006-18.08.2006
Yekta K. Noyan
Geçici Maslahatgüzar (MM)
18.08.2006-25.12.2006
Akif Ayhan
Büyükelçi
25.12.2006-02.12.2010
Mehmet Munis Dirik
Büyükelçi
09.12.2010-01.09.2015
Avni Aksoy
Geçici Maslahatgüzar (MM)
30.09.2015-22.11.2015
A. Asım Arar
Geçici Maslahatgüzar (MM)
23.11.2015-31.03.2016
H. Avni Aksoy
Geçici Maslahatgüzar (MM)
15.04.2016-04.06.2016
Ali Rifat Köksal
Büyükelçi
10.10.2016-